X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

پایپینگ به زبان فارسی

نکاتی دربارۀ شیرهای اطمینان فشار

 سلام

خوشحالم که این بار با مطلبی پروپیمان در خدمتتان هستم.

شیرهای اطمینان فشار با نام انگلیسی Pressure Safety Valve (PSV) شیرهایی هستند که به طور خودکار عمل کرده و وظیفه شان تخلیۀ گاز موجود در یک مخزن یا لوله است برای جلوگیری از بالا رفتن بیش از حد فشار. برای نصب این شیرها به طور معمول در طبقۀ آخر پایپ رک ها سکو (platform) قرار می دهند تا کارکنان بتوانند روی آن راه بروند و شیرهای اطمینان فشار را در آنجا نصب می کنند.


 

مقصد گازهای خروجی از این شیرها دو جا می تواند باشد: فضای باز و فلر. چنانچه گازهای خروجی از این شیرها بی خطر باشند، مثل بخار آب یا هوای فشرده، لولۀ خروجی آنها می تواند با فاصله ای ایمن از روی سکو به فضای آزاد باز شود. معمولا برای کاهش سروصدای گازهای خروجی، یک زانویی 45° هم در خروجی این لوله ها نصب می کنند (شکل 1). اما چنانچه گازهای خروجی این شیرها آتش زا یا خطرناک باشد، این گازها باید به فلر تخلیه شوند (شکل 2).

شکل 2

 نکتۀ دیگری که دربارۀ این شیرها باید گفت این است که قطر لولۀ خروجی این شیرها همیشه از لولۀ ورودی شان بیشتر است. زیرا همانطور که وظیفۀ این شیرها اقتضا می کند، فشار گاز پس از خروج از آنها می افتد، که این حالت باعث افزایش حجم گاز می شود. اما به این دلیل که برای محدود شدن افت فشار، طراح محدودیت سرعت را در خطوط در نظر می گیرد، و با توجه به افزایش حجم، قطر لوله باید افزایش یابد تا لوله بتواند حجم افزایش یافته را منتقل کند.

نکتۀ بعدی این است که به دلیل حساسیت عملکرد و احتمال خرابی و نیاز به تنظیم این شیرها که به وفور هم اتفاق می افتد، آنها را به صورت دوتایی یا چندتایی موازی هم نصب می کنند. اما لازمۀ برداشته شدن شیرها این است که جریان عبوری از آنها قطع شود. بدین منظور دو شیر (معمولا توپی) در بالادست و پایین دست آنها قرار می گیرد تا در صورت لزوم بسته شوند تا بتوان شیر اطمینان فشار را باز کرد. به این شیرها که برای جدا کردن شیر اطمینان فشار از جریان به کار می روند شیر جدا کننده (isolation valve) یا (block valve) می گویند. شیر اطمینان فشاری که فعال است و قرار است در صورت لزوم عمل کند، شیرهای جدا کنندۀ اطرافش در حالت باز قفل می شوند (lock open)، و شیرهای بالادست و پایین دست شیر مجاور که قرار نیست عمل کند، در حالت بسته قفل می شود (lock close). علت قفل شدن شیرها هم این است کارکنان، این شیرها را به اشتباه از حالت اصلی شان خارج نکنند تا باعث بروز شرایط خطرناک شود. این شیرها در مواردی که خط به فلر تخلیه می شود، از نوع توپی (ball) هستند و به صورت full bore طراحی می شوند تا کمترین افت را در خط ایجاد کنند. اصولا یکی از معیارهایی که در محاسبات تعیین قطر خط ورودی به این شیرها انجام می شود این است که افت فشار از مخزن تحت فشار تا این شیرها نباید از 3% فشار تنظیمی شیر بیشتر باشد. و نکتۀ آخر این که اندازه گذاری این خطوط تابع روابط ریاضی خاص خود است و همیشه دهانۀ شیرها یک یا چند شماره از لوله های اتصالی به آنها کوچکتر است. مثلا در شکل 2 خط خروجی از درام 6 اینچ قطر دارد، پیش از ورود به شیر فشارشکن، قطر آن به 3 اینچ می رسد، قطر دهانۀ خروجی شیر فشارشکن 6 اینچ است و سپس قطر خط به 10 اینچ می رسد.

حالا با توجه به مواردی که گفته شد، سراغ دو اشکال در طراحی لوله کشی اطراف این شیرها می رویم. در شکل 3 سرویس خط هوای فرایندی است و خروجی شیر اطمینان فشار به هوا تخلیه می شود. اما طراح، مشابه خطوط تخلیه شونده به فلر دو خط خروجی را ادغام کرده و سپس آن را به هوا تخلیه کرده است، در حالی که خیلی راحت می توانست این دو خط را بدون ادغام کردن، مشابه شکل 1 به هوا تخلیه کند. با برگرداندن طراحی به صورت شکل 1 می توان دو شیر توپی full bore که بار مالی زیادی دارد، دو جفت فلنج و یک سه راهی را حذف و در هزینۀ آنها صرفه جویی کرد.


اشکال بعدی مربوط به شکل 4 است. در این شکل قطر خط ورودی به شیر اطمینان فشار و خط خروجی از آن 16 اینچ است (این جزو موارد استثناست که قطر لوله های ورودی و خروجی برابر است). قطر دهانۀ ورودی شیر 6 اینچ و قطر دهانۀ خروجی آن 10 می باشد. یعنی خط 16 اینچ ورودی باید پیش از اتصال به شیر اطمینان فشار تبدیل به 6 اینچ شود، اما این تغییر قطر باید تا جای ممکن دیرتر صورت گیرد تا کمترین افت در خط ایجاد شود. اما در این شکل گویا طراح برای تغییر قطر عجله داشته و دقیقا پس از شیر جدا کننده این کار را انجام داده است که نتیجه اش افت 11 درصدی فشار است، در حالی که افت فشار باید به 3 درصد محدود شود. برای اصلاح این طراحی باید تغییر قطر در زیر شیر فشارشکن صورت گیرد.

در شکل 5 اصلاح شدۀ شکل 4 را مشاهده می کنید که به دلیل کمبود جا چیدمان لوله ها تغییر کرده است. البته در شکل 4 برای مشاهدۀ بهتر، برخی از خطوط حذف شده بودند، اما در شکل 5 همۀ خطوط بالای برج مورد نظر به طور کامل نشان داده شده اند.

تاریخ ارسال: یکشنبه 27 مرداد‌ماه سال 1392 ساعت 06:50 ب.ظ | نویسنده: علی ظفری | چاپ مطلب
نظرات (12)
شنبه 9 شهریور‌ماه سال 1392 12:08 ب.ظ
رضا صیدی
امتیاز: 0 0
لینک نظر
خیلی ممنون جناب ظفری
مطالب خیلی با ارزش و پرمحتوا هستند
شنبه 9 شهریور‌ماه سال 1392 03:29 ب.ظ
امتیاز: 0 0
لینک نظر
عالی بود.مرسی علی جان
شنبه 9 شهریور‌ماه سال 1392 03:33 ب.ظ
محمد
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام

مرسی

اگه امکانش هست درباره نحوه عملکرد TSV ها هم توضیح دهید
پنج‌شنبه 14 شهریور‌ماه سال 1392 09:04 ب.ظ
ابراهیم
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام
من وقتی به طبقه آخر واحد 106فاز 12 میرفتم این سیستم اونجا نصب شده بود.هدف سیستم رو متوجه میشدم.ولی سوال های زیادی برام پیش اومده بود که با این توضیحات کامل ومفید شما جوابمو گرفتم.ممنون.دستتون درد نکنه.
شنبه 16 شهریور‌ماه سال 1392 01:40 ب.ظ
میلاد
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام جناب ظفری در صورت امکان مطالبی راجع به جزییات و نکاتی که در ساخت اسلاگ کچر باید در نظر گرفته شود بیان کنید
پاسخ:
با سلام. فعلا اطلاعات زیادی در این باره ندارم. اما تحقیق می کنم و چنانچه اطلاعات به دردبخوری پیدا کردم حتما در اختیارتان خواهم گذاشت.
شنبه 30 شهریور‌ماه سال 1392 06:49 ب.ظ
بیتا
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام واقعا مرسی
کاش یکیم بود همینها رو راجع به پمپ میذاشت
یکشنبه 7 مهر‌ماه سال 1392 08:38 ب.ظ
فرهنگ
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام مهندس
بسیار عالی بود . ممنونم که اطلاعاتتونو در اختیار بقیه قرار می دهید. خواهش می کنم اگر اطلاعاتی در خصوص شیرهای خلا VRV دارید را قرار دهید.
پاسخ:
سلام
متاسفانه دربارۀ شیرهایی خلائی که گفته اید اطلاع خاصی ندارم.
دوشنبه 15 مهر‌ماه سال 1392 07:42 ق.ظ
محسن
امتیاز: 0 0
لینک نظر
مطالبی که مینویسی خیلی خوب و کاربردیه امیدوارم خسته نشی وبه نوشتن ادامه بدی
در مورد pcvشیرهای فشار شکن هم صحبت کن لطفا
سه‌شنبه 19 آذر‌ماه سال 1392 10:05 ق.ظ
آرش
امتیاز: 0 0
لینک نظر
مطلبت عالی بود دوست گرامی

موفق و پیروز باشی
سه‌شنبه 1 مهر‌ماه سال 1393 08:19 ق.ظ
حسن
امتیاز: 1 0
لینک نظر
در مورد تفاوت بین psv و رابچر دیسک هم بنویسید چون معمولا این دو با هم مقایسه می شوند
پاسخ:
PSV چند بار مصرف و دیسک فدا شونده (rupture disc) یک بار مصرف است؛ از این لحاظ دیسک فدا شونده را معمولا به عنوان ابزار ایمنی بالاتر و موازی PSV در نظر می گیرند؛ بدین صورت که چنانچه PSV به هر دلیلی عمل نکرد، دیسک فدا شونده از بروز شرایط خطرناک جلوگیری کند. البته این نکته را هم باید به یاد داشت که در این حالت فشار تنظیمی دیسک فدا شونده از فشار تنظیمی PSV بالاتر است.
پنج‌شنبه 18 تیر‌ماه سال 1394 02:12 ق.ظ
آیدا
امتیاز: 0 0
لینک نظر
ممنون
عالی بود
دوشنبه 4 بهمن‌ماه سال 1395 03:27 ق.ظ
محمد
امتیاز: 0 0
لینک نظر
بی نظیر بود
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد